06 Dec

Allelopáthia avagy háború az akváriumban
Ma szeretném megérinteni az akvaristák egyik legösszetettebb témáját - az allelopátiát az akváriumi növényekben.
Az allelopathia természetes jelenség, amelyet gyakran a következőképpen határoznak meg:
A vízi növények vagy algák egyik fajának növekedésének gátlása egy másik faj által termelt vegyi anyagokkal.
Úgy gondolom, hogy sok akvarista megtapasztalta ennek a háborúnak a hatását az akváriumában lévő növények között, anélkül, hogy észrevette volna. Olyan helyzetekről beszélek, amikor egyes akvaristák egyszerűen nem tudják termeszteni ezt vagy azt az akváriumi növényt, bár akváriumunk szinte ideális követelményekkel és víz paraméterekkel rendelkeznek.
Miért pusztulnak el néhány akvárium növényfaj?
Az allelopathia lehet a válasz. Bár az elmúlt években az algák és a vízinövények allelopátiájával kapcsolatos kutatások fokozatosan növekedtek, még mindig nincsenek teljes információink ahhoz, hogy teljesen biztosak legyünk a működésében.
Mi az allelopátia?
Az allelopátia szó két különálló görög szóból származik, az Allelon, amely jelentése: „Egymásból”, és a pátosz, ami azt jelenti, hogy „szenvedni”.
Bár az allelopathia elméletét a 20. század elején Hans Molisch osztrák professzor írta le, a tudósok csak 1966-ig találtak elég empirikus bizonyítékot ezekre az interakciókra.
Addigra a Nemzetközi Allelopátia Társaság (IAS) ezt a jelenséget minden olyan folyamatként meghatározta, amely növények, algák, baktériumok és gombák által termelt másodlagos metabolitokat érint, és amely befolyásolja a biológiai rendszerek növekedését és fejlődését.
Alapvetően az allelopathia akkor fordul elő, amikor bármely szervezet olyan vegyi anyagokat termel, amelyek egy másik szervezetre hatnak. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a tartályban lévő növényei képesek erre a képességre, hanem a tartályban lévő algák is felhasználhatják a növények ellen, sőt egy másik algafaj ellen is!
-
Vízi növények vs vízinövények,
-
Vízi növények és algák,
-
Algák vs algák.
Ez azt jelenti, hogy az allelopátiás vegyi anyagok válogatás nélkül célozzák meg és gátolják az organizmusokat. Megakadályozza az élőlények normális növekedését vagy terjedését. Ez a gátlás végső soron a célszervezetet is megöli.
Az allelopathia az akváriumban található növények és algák természetes hadviselése. Ez a végső adaptív stratégia a fényért és a tápanyagokért folyó versenyükben.
Megjegyzés : Minden növényfaj más és más. Ezért annak ellenére, hogy az allelopathia általában gátolja más organizmusokat, ez a hatás egyes fajok esetében is pozitív lehet.
Az allelopathia egyéb okai a vízi növényekben
Most már tudjuk, hogy az allelopátiás vegyi anyagok általában segítenek a növényeknek dominanciát kialakítani egy akváriumban. Ennek oka, hogy a vegyi anyagok gátolják más növények növekedését. Egyetlen allelokémiai anyag önmagában nem lehet erős inhibitor.
Tehát a növények két vagy több allelokémiai vegyületet használhatnak és kombinálhatnak, számíthat arra, hogy növekedni fog a gátló hatás ereje. Az allelopátiás vegyi anyagok a különböző organizmusokra is eltérő hatást gyakorolhatnak. Egyes organizmusokat specifikus allelopátiás vegyszerek jobban gátolhatnak.
Az allelopathia azonban nem korlátozódik csupán a növényekben vagy algákban való harcra az akváriumokban. Egyes akváriumi növények ezeket a vegyi anyagokat védelmi mechanizmusként használják, hogy megvédjék magukat a rovarokkal, csigákkal és halakkal szemben.
Ideális esetben mindig jó kutatni, hogy milyen növények és vízi állatok nem kompatibilisek egymással, amikor akváriumot rendeznek be.
Érdekes tény: Az allelopátiás vegyszereket nem használják a növények növekedési és fejlődési folyamatában. A vegyi anyagok egyedüli szerepe, hogy aktív védekező mechanizmusként működjön a növényekben és az algákban.
Miért gyakoribbak az allelokémiai anyagok az akváriumi növényeken?
Az allelokémiai anyagokat leggyakrabban akváriumi növények termelik. Ennek oka, hogy a növényeket veszélyezteti a növényevők fogyasztása. Néhány növény allelokémiai anyagokat termel természetes védekezésként a ragadozók ellen. Ezek a vegyi anyagok megakadályozhatják az akváriumi növények fogyasztását.
Az allelokémiai anyagok előállításához a növények bizonyos energiafelhasználást igényelnek. Körülbelül 10% vagy valamivel kevesebb metabolikus beruházás szükséges az allelokémiai anyagok előállításához.
Ez soknak tűnhet egy védelmi mechanizmus számára. Az allelokémiai anyagok azonban hatékony módon megakadályozzák a növényevő legelők által okozott növény veszteségeket. A vegyszerek megvédhetik az akváriumi növényeket is a betegségektől.
Hogyan gátolja az allelopátia az akvárium növényeket?
Az allokémiai vegyületek közvetlenül a növényekből szabadulnak fel különböző mechanizmusok, például gyökérszekréció, kimosódás, illékonyság, valamint passzív módon a növények bomlása révén.
Az allelopathia befolyásolhatja a növények gyökérzetét. A vegyi anyagok miatt a gyökerek nem képesek normálisan felszívni a tápanyagokat. A vegyi anyagok a víz megszerzésének folyamatait is sokkal megterhelőbbé tehetik a növény számára.
Az allelopathia víz stresszt okozhat, ha a növény gyökereit hosszabb ideig befolyásolják az allelopátiás vegyszerek. Ezenkívül az allelopátiás vegyi anyagok szintén befolyásolhatják a fehérjeszintézis. A fehérjeszintézis átesett növény sejt növekedését is befolyásolja.
Az allelopátiás vegyi anyagok szintén befolyásolhatják a normál növényi folyamatokat, például a fotoszintézist és a légzést.
A vegyi anyagok úgy tudják elérni, hogy a növény fotoszintézisét elősegítő részei ne fejlődjenek megfelelően. Az allelopátiás vegyszerek elősegíthetik a fotoszintetikus pigmentek gyorsabb lebomlását, befolyásolhatják a légzési folyamatot és az enzimeket is.
Milyen vízi növények használják az allelopathiát?
20 évvel ezelőtt Diana Walstad írt egy könyvet, és megalkotta a maga módját ( Walstad-módszer ) a növények termesztéséről az akváriumokban.
Annak a ténynek köszönhetően, hogy az allelopathia alkalmazása újabb felfedezés, nagyon lehetséges, hogy az összes/a legtöbb vízi növény kiválaszt valamilyen vegyi anyagot, amely más organizmusokra hat. Ezt azonban a kutatók nem bizonyították.
Könyvében megemlíti, hogy legalább 97 olyan vízinövény létezik, amelyekről beszámolók szerint allelopathiát alkalmaznak. Néhány gyakori akváriumi növényt, mint például Vallisneria, Sagittaria, Bacopa, Pistia stratiotes, Cabomba, Ludwigia hexapetala stb.
Leave a Comment