14 Feb
-1140x400w.jpg)
-1140x400w.jpg)
Rohamsisak csiga (Neritina Pulligera) – Részletes útmutató: Gondozás, étrend és tenyésztés
Vitathatatlanul az egyik legjobb algaevő csigafaj a hobbiban, a Neritina pulligera, más néven rohamsisak csiga, békés és kiváló kiegészítője a közösségi akváriumoknak .
A rohamsisak csigák gyönyörűek, könnyen gondozhatók és kevés karbantartást igényelnek. Így kezdő hobbistáknak is könnyen ajánlhatók.
Többnyire növényevők, és szívesen majszolják az algákat és a biofilmet , így valójában kevesebbet kell dolgoznunk az akvárium tisztításával nekik köszönhetően.
Ez a profilkalauz különleges pillantást ad erre a figyelemre méltó fajra. Többet fog tudni a rohamsisak csigákról, beleértve a viselkedésüket, az etetési preferenciáikat, az ideális akvárium igényeiket és a megfelelő gondozásukat.
Gyors megjegyzések a rohamsisak csigáról
Név | Sisakcsiga, rohamsisak csiga |
Más nevek | Fekete sisakcsiga, Baseball sapka csiga, vörös ajkú csiga |
Tudományos név | Neritina pulligera |
Tartály mérete (optimális) | 40 liter |
Tartás | Könnyen |
Tenyésztés | Nagyon nehéz |
Méret | akár: 4 cm |
Optimális hőmérséklet | 22–28 °C |
Optimális PH | 7,0 – 8,0 |
Optimális GH | 8-30 |
Nitrát | Kevesebb, mint 40 ppm |
Diéta | Algaevő/mindenevő |
Temperamentum | Békés |
Élettartam | legfeljebb 5 évig |
Szín és forma | Sötét olajbogyótól majdnem sötétig |
Érdekes tények
Tudja-e, hogy a Nerites név ógörög eredetű, Νηρίτης, (románul: Nērítēs) jelentése 'tengeri csiga'.
A Pulligerus név a latin „Pullus” szóból származik, ami „fiatal (főnévként) vagy sötét színű (melléknévként)” és a „Gero”, azaz „visel vagy hordoz”.
Alapvetően a Neritina pulligera szót sötét színű tengeri csigaként fordítják.
A görög mitológiában Neritesz lenyűgöző szépségű, fiatal tengeristen volt. Amikor Aphrodité beleszeretett, meghívta Neritest, hogy csatlakozzanak az olimpiai istenekhez. Ő azonban nem akarta elhagyni a családját, és visszautasította az ajánlatot. Aphrodité nagyon mérges lett, és ezért csigává változtatta.
Taxonómiai problémák
Taxonómiája még mindig nem teljesen ismert. Ez a faj állítólag nagy morfológiai változatosságot mutat több alfajjal.
Egyes tudósok szerint mintegy 40 taxont tekintenek a Neritina pulligera szinonimájaként. Például a Neritina petitii, a Neritina canalis, a Neritina knorri fajták, vagy junior szinonimákként használatosak.
A fekete rohamsisak csiga eredete és természetes élőhelye
A Neritina pulligera széles körben elterjedt az indo-csendes-óceáni régióban (kivéve Francia Polinéziát).
Ezek a csigák Dél-Indiában, Seychelle-szigeteken, Madagaszkáron, Thaiföldön, Indonéziában, Északnyugat-Ausztráliában, Celebesben, Új-Guineában, Új-Kaledóniában, Salamon-szigeteken, Fidzsi-szigeteken, Fülöp-szigeteken, Japánban, Afrika keleti partvidékén Kenyától Dél-Afrikáig
A rohamsisak csiga édesvízi haslábú. Általában tiszta, tengerparti, gyors folyású édesvizű patakokban és sziklás aljzatú kis folyókban találhatók.
leírása
A rohamsisak csiga nem egy nagy édesvízi csigafaj , maximális mérete körülbelül 4 cm hosszú, 3 cm széles és 2,5 cm-es nyílás magassága.
Ennek ellenére a házuk átlagosan 2,5–3 cm hosszúak.
A rohamsisak csigák nagyon egyedi és vonzó állatok, amelyek a következő figyelemre méltó tulajdonságokkal rendelkeznek:
A Neritina pulligera héja sötétbarna, majdnem fekete, vagy néha olajbogyó színű.
A héj vastag és kör alakú tojásdad, kitágult nyílással.
A rekesznyílás narancssárga, fehér széllel.
A rohamsisak csigáknak van egy csapóajtója is, amellyel teljesen bezárják héjukat, ha megzavarják vagy fenyegetik őket.
Testük sötét, fehér foltokkal.
A coumellar terület külső felén kékes-fekete, a belső felé fokozatosan elhalványul.
A külső ajak belső szélén mély narancssárga sáv fut.
Parietális fala lapos, feketés-szürkés, de sárgás irányába is változhat; az ajakkal párhuzamos, széles narancssárga sáv biztosítja a nyílás színét.
Operculum – zöldessárga, sötét spirális sávokkal.
A rohamsisak csiga élettartama
Jelenleg nem állnak rendelkezésre adatok a vadon élő Neritina pulligera maximális élettartamáról.
Megfelelő gondozás esetén azonban a rohamsisak csigák akár 4-5 évig is élnek . Az akváriumban várható élettartamuk számos tényezőtől függ, például a táplálkozástól, a rossz életkörülményektől és a szállítási stressztől.
A rohamsisak csigák tipikus viselkedése
A rohamsisak csigák nem agresszív, magányos és nagyon félénk állatok. Nyugodt vízi környezetre és békés akvárium társakra van szükségük ahhoz, hogy boldogok legyenek.
Mint a legtöbb csiga, ők is éjszakaiak . Tevékenységük szürkületkor kezdődik, és napkelte előtt fokozatosan leáll. Ez az éjszakai viselkedés főként azzal jár, hogy megpróbálják elkerülni a vizuális ragadozókat táplálkozás közben.
Érdekes tény : A 24 órás ciklusban az alkonyat az az időszak, amikor az algák a legtöbb tápanyaggal rendelkeztek a fotoszintetikus periódus végén, ami megfelel a legelők számára előnyös táplálkozási feltételeknek a világos időszak végén.
A rohamsisak csigák nem természetes ásók. Még akkor sem mozdulnak el alatta, ha bele tudnak fúrni a puha aljzatba.
Ezeknek a csigáknak van egy „ajtója” (operculum), amellyel teljesen bezárják a héjukat, ha megzavarják vagy fenyegetik. Időbe telhet, amíg újra mozogni kezdenek.
Jellemzők:
Szociális: Nem
Aktív: éjszaka
Békés: Igen
A rohamsisak csigák etetése
A rohamsisak csigák elsősorban növényevők.
A vadonban többnyire algákat és nyálkát ( biofilm ) esznek, amely sziklákra és növényekre épül. Ezért fontos, hogy élő növényeket tartson az akváriumban, hogy ösztönözze az algák növekedését, és a leveleket a biofilm növekedéséhez.
Ez néhány porcelán csiga faj közül (a süncsiga mellett ), amelyek akár feketeszakállalgát is fogyaszthatnak.
A lassan növekvő, nagy levelű növények, mint például az Anubias , a Cryptocoryne és a jávai mohák, ideálisak ezeknek a csigáknak.
Megjegyzés : A rohamsisak csigák túl nehezek lehetnek a fűszerű növények, például a Eleocharis acicularis , a Hemianthus Micranthemoides stb.
A rohamsisak csigák nagyszerű dögevők, ők lesznek az élcsapatunk az algák és a törmelék ellen. Ez a takarítócsapat az esetek abszolút többségében gondoskodik Önről.
Fontos: NE SZÁMÍTS a dögevő képességeikre, hacsak nincs egy hatalmas akváriumod, sok algával. Ez egy jó módja annak, hogy éhen haljanak! Táplálkozásukat egészítsd ki más élelmiszerekkel. |
Táplálék a rohamsisak csigáknak:
Blansírozott zöldségek (például brokkoli, káposzta, sárgarépa, uborka, saláta, kukorica, spenót, borsó, tök, leveles zöldek stb.).
Gyümölcsök (alma (csak édes), banán, dinnye, mangó stb.).
Levelek.
Fontos: Ne felejtsük el, hogy a kalcium óriási szerepet játszik a csigákban. A kalcium a csigákban számos létfontosságú életfolyamathoz szükséges, ezek közül a legnyilvánvalóbb a héjképzés. Ezért nagyon ajánlom, hogy olvassa el a „Hogyan lehet garnélarákot és csigát kiegészíteni kalciummal” című cikkemet. |
CALCIUM ÉS ÁSVÁNYIANYAGKEVERÉK 50 ML
Jellemzők:
Táplálkozás típusa: Főleg növényevő / mindenevő
Élelmiszer-preferencia: alga
Etetés gyakorisága: heti 2-3 alkalommal
Rohamsisak csigák és etetési problémák
Egyes akvaristák arra panaszkodnak, hogy a rohamsisak csigáik nem esznek mást, csak algát és biofilmet. Végül probléma lehet, ha egyszer kitisztítják a tartályt.
Ebben az esetben algát kell termesztenünk, és ennek legegyszerűbb módja, ha a kőzeteket külön tartályban használjuk.
Szüksége lesz bármilyen átlátszó edényre (nagy palack, tartalék tartály stb.).
Töltse fel vízzel. Használja a vízcseréből származó vizet.
Tegyen oda sok apró sziklát, például márványforgácsot és kerámia szűrőanyagot (Természetesen a szikláknak tisztának és akváriumbiztosnak kell lenniük).
Hagyja a lehető legerősebb világítás alatt. Ideális esetben 24/7.
Választható: Adjon hozzá bármilyen műtrágyát a növények tartályban történő termesztéséhez (ez felgyorsítja az algák növekedését).
Választható: Használjon porlasztást (az algák növekedését is fokozza).
Ha látja, hogy a sziklák zöldülnek, vegyen néhányat, és helyezze őket a tartályba, hogy táplálja a csigáját.
Ismételje meg a folyamatot.
Ugyanakkor ne add fel, és folytasd a rohamsisak csigák képzését , hogy alga ostyát és zöldséget egyenek . Adj nekik időt, hogy megtanulják, hogy ez táplálékforrás lehet számukra.
Biztonságban vannak a növények?
Igen, ültetett tartályokban teljesen biztonságosak. A rohamsisak csigáknak valójában nem érdekük az élő növények fogyasztása, csak a felszínükön legelnek.
A rohamsisak csiga tartása és gondozása
Ez az édesvízi faj hatalmas alkalmazkodási képességgel rendelkezik, és kedvezőtlen és ingadozó élőhelyeken él. Ezek a csigák azonban minden bizonnyal sokkal jobban teljesítenek egy olyan rendszerben, amely jobban összpontosít az igényeikre.
Ezért, ha a lehető legjobb körülményeket szeretné megteremteni számukra a tartályban, még mindig néhány szabályt be kell tartani és emlékezni kell.
Tartály mérete:
A rohamsisak csigák nem igényelnek sok helyet. Ennek ellenére egy 20 literes tartály az abszolút minimális tartályméret, amelyben ezeket a csigákat tárolhatja. Ennek 3 fő oka van:
Bármi, ami kisebb, etetési problémái lehetnek. Alapvetően nem lesz elég alga és biofilm a tartályban.
A kisebb tartályokban a vízparaméterek stabil tartása még a tapasztalt akvaristák számára is kihívást jelenthet. Sajnos kis akváriumokban minden nagyon gyorsan elromolhat.
A legtöbb hobbista elfelejti vagy nem tudja, hogy a rohamsisak csigák viszonylag gyors vízfolyású folyóban élnek. Kis tartályokban nehéz lehet reprodukálni.
Ezért véleményem szerint 40 liter az optimális tartályméret, amiben 2-3 csigát tud tartani.
Megjegyzés: A rohamsisak csigák nem jönnek ki gyakran a vízből, de ennek ellenére ajánlatos egy kicsit leengedni a vízvonalat 2,5-5 cm és/vagy használjon szorosan illeszkedő tetőt, hogy a csigát távol tartsa.
Víz paraméterek:
Hőmérséklet: A rohamsisak csigák vadon melegebb vizekben élnek. Tartsa a víz hőmérsékleti tartományát 22–28 °C között. Ideális esetben 24 és 26 °C között kell lennie.
pH: Tartsa a vizet keményen, és a pH-t 7,0 és 8,0 között tartsa. Bár ezeknek a csigáknak nagyon vastag héja van, ami lehetővé teszi, hogy még az enyhén savas vizet is elviselje (pH 6,5), mégsem ajánlott. A savas víz lassan feloldja a héját (általában apró lyukak formájában).
Keménység: A rohamsisak csigák olyan tartályt részesítenek előnyben, amely meglehetősen kemény – nagyon kemény vizet (8-30° GH) tartalmaz. Lágy vízben is túlélnek, bár ez végül káros lehet.
Világítás:
Minden csigafaj éjszakai lény. Tehát nem törődünk vele. A világítást a tartályban lévő növények (és/vagy algák, ha szükséges) igényeihez kell igazítani.
Talaj:
A tartály legjobb aljzata a sima kavics és a sziklák, mert ez jobb az algák növekedéséhez.
Szűrés:
Nincsenek speciális követelmények sem. Mindaddig rendben lesz, amíg olyan szűrővel rendelkezik, amely kiválóan működik a tartály méretével.
Vízáramlás és levegőztetés:
A legtöbb ember itt követ el hibát. Bár a rohamsisak csigák szívós fajok, élettartamuk lerövidíthető, ha szuboptimális környezetben élnek.
Ezek a csigák értékelik a gyors vízáramlást és a magas oxigénszintet. Természetes élőhelyükön a folyók vízsebessége körülbelül 0,5 m/s.
Létfontosságú a magas oxigéntartalmú tartály. Tehát szükség van egy megfelelő méretű szivattyúra, hogy kellőképpen tolja a vizet. Ezért érdemes a nagyobb tartályokat előnyben részesíteni, ha azt szeretné, hogy ezek a csigák néhány hónapnál tovább éljenek.
Dekorációk:
A dekorok akváriumba való beépítésének célja, hogy megismételje természetes élőhelyét, és a legjobb környezetet biztosítsa a csigák számára.
Az uszadékfák , PVC-csövek, levelek, sziklák, élő növények, műnövények stb. nagy felülettel rendelkeznek az algák és a biofilm növekedéséhez. Így minden dekor jó választás lesz a rohamsisak csigákat tartalmazó akváriumba.
Akklimatizáció:
Vásárlás után ne dobd egyszerűen a tartályba! Az élőhely hirtelen változásai árthatnak nekik.
Fokozatosan vigye be ( akklimatizálja ) a rohamsisak csigákat az akváriumba, mint minden gerinctelent.
Ne siesse el a folyamatot. Nagyon lassan tegye, hogy elkerülje a szükségtelen stresszt.
A rohamsisak csigák tenyésztése
Yasunori Kano, Hiroaki Fukumori tanulmánya:
A rohamsisak csigákat nem tenyésztik sikeresen fogságban. Az összes rendelkezésre álló állat vadon fogott, és potenciális biológiai veszélyt jelent.
Sajnos a rendelkezésre álló szakirodalomban nem találhatók tudósítások laboratóriumi körülmények között is sikeres tenyésztésükről.
A tudományos irodalomban található kevés információ azt mondja nekünk, hogy:
A Neritidae belső megtermékenyítéssel rendelkezik, és a megtermékenyítés után bekapszulázzák petéiket.
A nőstények tárolhatják a hímektől kapott spermát, ami lehetővé teszi a folyamatos ívást.
A rohamsisak csigák kemény kapszulában védik tojásaikat.
A tojáskapszulák viszonylag nagyok (1,4-1,8 mm hosszúak).
Minden tojáskapszula 200-300 embriót (veliger lárvát) tartalmaz.
A nőstények 4–39 tojáskapszulából álló csoportokat raknak le.
A peterakás közötti intervallum körülbelül 10 perc.
Általában tojáskapszulákat rögzítenek a sziklás aljzathoz és más csigák héjához.
A Neritina pulligera fajok veliger lárvákból fejlődnek ki.
A természetben a nőstények szabadon úszkáló veligert engednek ki a fiókazsákból az édesvízi vízbe, ahol a lárvákat a víz sodorja a brakkvízi lagúnákba vagy a szabadba.
A veligerek legalább néhány hétig a tengeri planktonban maradnak, ahol a kifejlett fekete katonai sisakos csigák kis példányaivá átalakulnak.
Lárváik édesvízben nem fejlődhetnek.
A veligers mikroplanktonnal (fito- és zooplankton) táplálkozik.
Érdekes tény : Azáltal, hogy tojáskapszulát raknak más csigák héjára, a rohamsisak csigák növelik túlélési arányukat. Ne aggódjon, a tojások és a jelölések végül feloldódnak az édesvízben.
Következtetésképpen
Kétségtelen, hogy a rohamsisak csiga egy olyan csiga, amelyet nem fog megbánni, ha a közösségi akváriumában van.
Kitartóak és hatalmas étvágyuk van az algák iránt. Ezenkívül békések, igénytelenek, nem hajlamosak a betegségekre, könnyen ápolhatók, és nem szaporodnak édesvízi tartályokban. Kiváló csiga kezdőknek és haladóknak.
Rohamsisak csigák (Neritina pulligera) | |
Elönyök | Hátrányok |
Gyönyörű | A szaporodáshoz brakkvízre van szükség (ha tenyészteni akarja őket) |
Csodálatos algaevők | Kimászhat az akváriumból |
Édesvízben nem szaporodik | Vízáramlást igényel |
Remek takarítók | |
Békés | |
Nem eszik növényeket |
Referenciák:
A 'Neritina pulligera' (Gastropoda, Cyclonetimorpha: Neritidae) fajkomplexum revíziója taxonómiával és vonalkóddal. Vie et Milieu 67(3-4)
Családi csigák (Neritidae) ragadozása a legkeményebb puhatestű tojásokon és lehetséges jelentősége a tojásrakási hely kiválasztásában. Journal of Molluscan Studies, 76. kötet, 4. szám, 2010. november, 360–366.
Új feljegyzések a Dél-kínai-tengerből származó Neritidae (Mollusca: Gastropoda: Cycloneritimorpha) nemzetségről és fajról. Acta Oceanol. Sin., 2018, 1. évf. 37., 10. sz., 209–211
A haslábúak ökológiai zónái a Matutinao folyóban (Cebu, Fülöp-szigetek), életciklusukra összpontosítva. Annls Limnol. 3 4 ( 2 ) 1 9 9 8 : 1 7 1 – 1 9 1
Andamán és Nicobar sziget édesvízi puhatestűin. Indiai Állattani Felügyelet. 77, 215-245 (1980)]
A Sabah (Malajziai Borneó) édesvízi csigáinak előzetes ellenőrző listája a BORNEENSIS gyűjteményben, az Universiti Malaysia Sabahban. 2017; (673): 105–123.
Gerlach J, Madhyastha A, Köhler F, Van Damme D 2016. Neritina pulligera. Az IUCN veszélyeztetett fajok vörös listája 2016
Rosenberg G 2015. Neritina pulligera. MolluscaBase-ben. Elérhető: World Register of Marine Species
Leave a Comment