



- Cikkszám: 1
A Brotia manningi méhcsigának 4 cm-ig elkeskenyedő héja van. Thaiföldről származik, ahol meglehetősen elterjedt, és szintén nagy számban fordul elő. Jellegzetes torony alakú házát fedél (operculum) zárja le. A héj alapszíne a bézs világosbarnától a sárgásig terjed, de a méhcsiga nevét a sötétbarnától a vörösesbarnáig kapta, narancssárgával az oldalakra kifutó szélesebb vagy keskenyebb spirális csíkok, amelyek tulajdonképpen kicsit emlékeztetnek egy méh mintájára. A méhcsiga testszíne sötétbarna, számos világosbarnától narancssárgáig terjedő apró pigmentfolttal, az antennákon valamivel nagyobb foltok találhatók. A csigának külön ormánya van, ami annyira jellemző Brotiára.
De nem csak a méhcsiga színezése vonzza a szemet, az állatok ráadásul nagyon hasznosak is, mert a kavicsból megeszik a táplálékmaradványokat és ezáltal a kavicsot is átdolgozzák. A méhcsiga azonban nem temeti el magát teljesen . A Brotia manningi meglehetősen nagy csiga, ezért további táplálékra van szüksége, általában nem elégszik meg az akváriumban lévő maradékokkal. Az algák és a biofilmek mellett a különleges csigaeledeleket, a barna őszi leveleket , a puha zöldségeket is szívesen fogyasztják . Mivel a méhcsiga, mint a Brotia nemzetség legtöbb faja, szintén szűrőtakarmányozással táplálkozik , rendszeres etetést meghálálja.
A méhcsigák abszolút békés csigák, amelyek közösségi akváriumban is megélhetnek - feltéve, hogy a lakótársak nem esznek csigát, és nem idegesítik a csigákat az antennák csipkedésével. Alapvetően egy faj akváriumot ajánlunk ehhez a gyönyörű csigához. Főleg más talajon táplálkozó, például kagylókkal, más Brotia fajokkal, vagy legyező garnélákkal a méhcsigát nagyon jól lehet tartani, feltéve, hogy elegendő élelem áll rendelkezésre. A természetben általában kemény aljzatokon, erős áramlású területeken található meg , így nagyon jól illik a legyező garnélához. Örömmel fogadják és jól használják a földdel vagy nagyon finom homokkal ellátott sarok formájú "ásóhelyet".
A Brotia manningi élő fiatalokat hoz világra , amelyek édesvízben nőnek fel. Az akváriumban a tenyésztés lehetséges, de nem könnyű. Ezért a túlnépesedéstől egyáltalán nem kell tartani. A méhcsiga biszexuális és nem képes önmegtermékenyítésre. Sajnos kívülről nem lehet megállapítani, hogy melyik állat hím és melyik nőstény, ezért javasoljuk egy nagyobb, legalább 6 fős csigacsoport vásárlását, hogy növeljük mindkét nem jelenlétének valószínűségét.
A Brotia manningi szereti a 7-8 pH-értéket, valamint az ásványi anyagokban gazdag vizet, amelynek karbonát keménysége 3-8, teljes keménysége pedig 6-15. 22-25 °C hőmérsékleti tartományban jól érzi magát.